Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

ZAiKS – o co w tym chodzi?

Organizując wesele, przyjęcie, Sylwestra czy inną zabawę okolicznościową, prędzej czy później spotkają się Państwo z tematem opłacenia tzw. tantiem, czyli praw na korzystanie z utworów muzycznych celem ich publicznego odtwarzania /ZAiKS/.

Często pada wówczas pytanie, albo istnieje wątpliwość – przecież to moje wesele, nie sprzedajemy biletów, dlaczego mamy coś dodatkowo opłacać?

Pewnym jest, że domowa impreza przy odtwarzaczu CD w kręgu wyłącznie rodziny zwolniona jest z jakichkolwiek obowiązków wobec twórców, artystów wykonawców i producentów. Gdy jednak nasza impreza odbywa się w restauracji, domu weselnym itp., wówczas  zarobkowanie przy okazji korzystania z utworów muzycznych podczas imprez przez wynajmującego pomieszczenia lub restauratora lub zespół muzyczny wkracza w interesy majątkowe twórców.  Bez ich twórczości muzycznej to zarobkowanie nie byłoby możliwe i wymaga uzyskania na takie korzystanie zezwolenia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a w przypadku odtwarzania np. z płyt przez prowadzącego wesele DJa także organizacji chroniących prawa artystów wykonawców i producentów.

Co zrobić, kto ma opłacić licencję, gdzie to załatwić?

Zasadniczo formalności powinien dopełnić ORGANIZATOR imprezy. W przypadku wesel będzie to Para Młoda, ale jeśli impreza odbywa się w restauracji czy domu weselnym należy ustalić czy właściciel nie posiada już stosownej umowy (może się zdarzyć, że posiada umowę z ZAiKS, ale na odtwarzanie utworów stanowiących tło prowadzonej działalności). W przypadku wątpliwości istnieje możliwość konsultacji i wniesienia stosownych opłat w poszczególnych Dyrekcjach Okręgowych.

Niektóre zespoły czy DJ osobiście podpisują umowy z ZAiKS i organizator ma „problem z głowy”, ale nie oszukujmy się – koszty są dodane do ogólnej stawki za imprezę.

Jak opłacić licencję, prosto, szybko, bez wychodzenia z domu?

Strona https://online.zaiks.org.pl/ oferuje zawieranie większości umów, w tym imprezy okolicznościowe. Dzięki zakładce „oblicz opłatę” docieramy do „Korzystanie z utworów „do tańca” podczas jednorazowych imprez tanecznych”.Tutaj poza dodatkowymi informacjami z zakresu prawa, składek itp. możemy wstępnie skorzystać z kalkulatora stawek oraz złożyć stosowny wniosek (wymaga zarejestrowania się w systemie). Warto wcześniej znać już szacunkową ilość gości, miejsce imprezy (lokal), stawkę zespołu/DJ oraz miejscowość. Ceny uzależnione są właśnie od ww. czynników.

Wstępne koszty można sobie określić poprzez ww. kalkulator oraz zawarte na stronach tabele. Linki do stron – pod artykułem.

Nie zapłaciliśmy, nie było kontroli, udało się?

Nie, nie udało! Przedstawiciele ZAiKS mają prawo dokonania kontroli również po imprezie.

Powyższe informacje nie są jednoznaczną wykładnią prawa, a tylko wyciągiem informacji i wskazówkami dla Par Młodych, organizatorów imprez tanecznych. Po szczegóły odsyłamy do przedstawicieli ZAiKS (Dyrekcji Okręgowych).

Szczegóły dot. uzyskiwania licencji: https://zaiks.org.pl/81,23,jak_uzyskac_licencje

Podstawy prawne: https://zaiks.org.pl/83,82,podstawy_prawne

Tabele stawek: https://zaiks.org.pl/256,150,tabele_stawek

 

Autor: Rafał Budzyński (kopiowanie bez zgody zabronione).

Previous PostNextNext Post